Archiv pro rubriku: Školní rok 2019/2020

Český jazyk trochu jinak

Žáci 7. B a 8. B dostali za úkol zpracovat den a jméno sv. Jiří a Žofie. Vybrané práce žáků si můžete prohlédnout níže ve fotogalerii.

Mgr. M. Křičková

Jaro se vrací, 5. A

Postupně se připravujeme na návrat jara. V pracovních činnostech si průběžně chystáme drobné jarní dekorace.

Vytvořili jsme si malý věneček s květinami a přání s velikonoční tematikou.

I když se snažíme užívat rozličné materiály, všechny naše výrobky mají jeden společný cíl. Chceme potěšit naše nejbližší, obdarovat je vlastnoručně vyrobenými drobnostmi.

                                                                                               Mgr. Jarmila Loudová

Poznáváme prostředí okolí vod, 5.A

Ve výtvarné výchově se již několik hodin zaměřujeme na živočišnou říši. Tentokrát jsme směřovali do okolí vod. Malovali jsme větší zástupce ptactva – volavky, pelikány, plameňáky. Zvolili jsme si je k malbě díky nádherné paletě odstínů barev jejich těla. Používali jsme vodové barvy.

Snažili jsme se zachytit zástupce těchto ptáků v různých pozicích. Někteří se brodili ve vodě, jiní lovili svoji kořist pod hladinou. Ostatní se vznášeli ve vzduchu – byli na odletu, případně se snášeli k hladině vody.

Tito ptáci žijí ve skupinách, a tak jsme jich na jednom výkresu zachytili hned několik. Kdo volil pohled zblízka, zobrazil je větší. Drobní plameňáci byli ti, které jsme pozorovali zpovzdálí.

Každou prací se zdokonalujeme. I když se nám hned od počátku nedařilo, posunul nás tento nelehký úkol zase dál na naší cestě za poznáváním malby.

Mgr. Jarmila Loudová

 

Za dob prvních Přemyslovců 4.B

Doby prvních Přemyslovců u nás jsou zachyceny ve spoustě krásných českých pověstí – O svatém Václavovi, jeho babičce Ludmile a bratru Boleslavovi, O svatém Vojtěchovi a Prokopovi, O Oldřichovi a Boženě, O Břetislavovi a Jitce, …
Pověsti si čteme v knize Martiny Drijverové České pověsti pro malé děti a také v komiksovém zpracování v knize Obrázky z českých dějin a pověstí. Obě knihy nás moc baví a vždy se těšíme na další čtení.
V době prvních Přemyslovců žil kronikář Kosmas, který naše nejstarší pověsti a dějiny zapsal do Kroniky české.

My jsme si také vyzkoušeli, jaké to asi bylo těžké psát knihy nebo je opisovat v klášterech ručně ptačím brkem a inkoustem. Mniši každou stránku nejen napsali, ale i zdobili krásnými okraji a barevnými obrázky (iluminacemi) a první písmeno textu = iniciálu měli vždy velmi ozdobnou. Mohla zachycovat obsah děje nebo osobu, o které se píše.

Část takové kroniky jsme vytvořili a tady je:

V době prvních Přemyslovců jsme také zkoumali první kamenné stavby stavěné v románském slohu. Stavěli se tenkrát rotundy a basiliky a my jsme si každý takovou rotundu postavili. Doufáme, že až bude teplejší počasí, tak se vypravíme k nedaleké rotundě sv. Petra a Pavla v Řeznovicích.

Z našich nejstarších dějin 4.B

V 5. století na naše území přicházeli první slovanské kmeny.  V 7. století je Sámo sjednotil a vytvořil Sámův kmenový svaz.
Slované byli již velmi šikovní – pásli svá stáda, obdělávali políčka, stavěli si lepší domy (polozemnice), rozvíjela se různá řemesla. Dokázali také tkát látky a z nich si šít oděvy.

My jsme si také vyzkoušeli tkaní a uznali jsme, že museli mít naši předci velkou trpělivost. My jsme dlouho tkali malou dečku, záložku, oni si dokázali udělat plátno na celý oděv.

Po rozpadu Sámovy říše se po dobu asi 150 let nedochovaly zádné písemné zprávy o našich zemích. A tak si o té době lidé vyprávějí alespoň pověsti. My jsme si je také vyprávěli a rychle zaké zachytili malůvkou do sešitu – O praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Libuši a jejich věštbách, statečném Bivojovi, o Přemyslu Oráčovi a další.

V 9. století pak na našem území vznikla Velkomoravská říše. Kníže Rastislav k nám pozval Cyrila a Metoděje a ti nám přinesli první slovanské písmo – hlaholici.
Tu jsme prozkoumali, připravili jsme si správný pergamen a ptačím brkem a tuší jsme hlaholicí zapsali své zprávy. I zde se procvičila naše trpělivost, ale výsledek nás všechny moc těšil a ještě dlouho jsme zprávy v hlaholici měli pověšené ve třídě.

Návštěva Mahenova divadla

Naše třída se zapojila do projektu “ Krok za oponu“, který má dětem hravou formou přiblížit  operu,balet,činohru a ukázat jim,jak takové hry vznikají, prohlídnout si zákulisí divadla a možná si i něco vyzkoušet.

První návštěva zhlédnutí  opery Čert a Káča.

 

 

Učíme se poznávat zeleninu a ovoce trochu jinak.

Renesance a vláda Rudolfa ll. Habsburského

 

Učivo vlastivědy se prolíná do většiny předmětů,Českého jazyka,do čtení, do VV a také do PČ. Sotva jsme opustili husity, byla zde renesance, která je u nás spojena se jménem Rudolf II., jeho láskou k umění, posedlostí vynalézt elixír mládí. Bohatě podporoval umění, kulturu a vědu. Umění zažívalo „zlaté období“.Pokusili jsme se nakreslit renesanční domy a jejich znamení.

„Být stále mlád, to bych si přál….“ale jak toho docílit? Zkuste si vybrat jeden z našich receptů.

Domovní znamení

Únor u Dráčků a Lvíčat

Tímto měsícem jsme se rozloučili se zimou, která byla opět beze sněhu. Sundali jsme zimní výzdobu a nahradili ji barevnou výzdobou masek, šašků a karnevalových kostýmů. 14. únor jsme “ oslavili “ sv. Valentýna, malovali zamilované obrázky, vyráběli přáníčka. Na konci měsíce jsme se převlékli do pyžámek, zahráli si netradiční hry a zatancovali na pyžamové party.

K. Mattesová,  P. Sýkorová

Foto: K. Mattesová,  P. Sýkorová

Projekt Voda 3.B

Voda spolu se vzduchem tvoří základní podmínky pro existenci života na Zemi. Tyto základní pravdy jsem se snažila dětem připomenout. V projektové výuce jsme se zaměřili na vodu. Pochopit její vzácnost, nebrat ji jako samozřejmost, ale jako vzácnou tekutinu, bez které nelze přežít.

Nejprve jsme v hodinách PRV probrali koloběh vody. Vysvětlili jsme si, že voda nikam nemizí, ale stále dokola běží v koloběhu. Obdivně jsme vzhlíželi k tomuto dílu, které je tak geniální. Koloběh jsme si vyrobili a popsali. Moc se nám povedl. Pokračovali jsme ve VV na téma Co viděla kapka vody. Každý si vybral jednu podobu vody a nakreslil, co voda vidí, když padá zpátky na zem. V hodině PČ jsme ve skupině ztvárnili plakát, který nabádá k šetření vody v kterékoli situaci, když ji používáme. Ještě přibyl sněhulák z krepového papíru – pevné skupenství vody  a vymodelovaná duha. Práci jsme zakončili v PČ vodními krystaly, které jsme vytvořili z bavlnek namotaných na karton. Má to znázorňovat krásné tvary vyfocené po zmrznutí vody a posílené dobrým slovem podle myšlenky, že voda má paměť.  Výzkumem vody jakožto významného nosiče informací se dvacet let zabýval doktor přírodních věd Masaru Emoto.

Doufám, že další generace se k vodě bude chovat lépe, než my nyní.

Mgr. Veronika Válková,  žáci 3. B

IMG_20200205_071731         IMG_20200210_120300     IMG_20200210_120240