Žáci 6. roč. a chlapci 7. roč. pracovali téměř celé II. pololetí ve školních dílnách v rámci předmětu Praktické činnosti na výrobcích z kovu. Žáci 6. roč. vyráběli již tradičně háček na tabuli a stojánek na pohlednice, chlapci 7. roč. podstavec pod hrnec.
Chlapci 7. ročníku pracovali v 1. pololetí v rámci předmětu Praktické činnosti na výrobku ze dřeva – vánočním svícnu. Novým pracovním úkonem bylo dlabání (práce s dlátem a gumovou paličkou). Fotogalerie zachycuje chlapce při konkrétních pracovních úkonech na výrobku.
Žáci 6. ročníku pracovali v 1. pololetí v rámci předmětu Praktické činnosti na výrobcích ze dřeva – špalíku na broušení a hrací kostce. Naučili se obrábět dřevo (řezání, rašplování, pilování, broušení) a pochopili význam povrchové úpravy dřeva (moření, lakování). Fotogalerie zachycuje žáky při konkrétních pracovních úkonech na jednotlivých výrobcích.
… A máme tu poslední měsíc před prázdninami. Jak jinak bychom ho zahájili, než oslavou Mezinárodního dne dětí. Protože nám počasí moc nepřálo, oslavili jsme ho netradičními hrami v družině. Celý měsíc jsme si povídali a vytvářeli na téma Výlety, Prázdniny a Léto. Všem, kteří pravidelně sledovali naše příspěvky na stránkách školy, přejeme KRÁSNÉ PRÁZDNINY s přáním, ať jsou co nejdelší!
Vybraní žáci školní družiny se 2.6. zúčastnili Olympiády školních družin v Oslavanech. Soutěžila dvě družstva, za mladší žáky /1.a 2.roč/ – Matyáš Došek, Michaela Holzerová, Denisa Stachová z 1.A, z 2.B Matyáš Klíma a z 2.A Adam Podolský.
Za starší žáky /3.-5.roč./ Sára Šacherová z 3.A, Lucie Kudláčková, Marek Mattes, a Lukáš Kubík z 2.A, Richard Vlašín z 2.B. To není chyba! Tito druháci opravdu soutěžili se staršími dětmi a přesto dokázali veškerou svou energii vložit do závodu a zabodovat.
Soutěžilo se v těchto disciplínách- běh na 60 m, skok do dálky, štafetový běh, běh po kobercích, hod na cíl s kroužky a vytrvalostní běh na 300m. Některých disciplín se účastnili všichni, jiných jen vybraní závodníci. V konkurenci sedmi školních družin se naši malí sportovci umístili na krásném 3.místě. Všem závodníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a školní družiny a blahopřejeme k úspěchu.
Na začátku měsíce jsme měli v družince návštěvu Přišla děvčata ze 4.roč., která do družiny chodila dříve a Valinka přinesla ukázat svou malou agamu. Ještěr se moc líbil, zatím je malá, ale až vyroste… Zrovna jsme slavili Den dětí, tak to byl takový malý dárek. Jinak jsme soutěžili, počasí nám nepřálo, takže jsme museli zůstat ve třídě. Nevadilo, bavili jsme se dobře. V červnu už máme na dohled prázdniny, přesto pilně pracujeme a vy se můžete podívat na naše 3D šnečky, mandaly, vyšívané obrázky nebo podmořský svět. Děvčata si vyrobila pěkná trička a stačilo k nim málo, tričko, šablona a fixy na textil. S barvou jsme si pohráli při malování vitrážových oken a záložky nebo zápichy ze špachtlí a mechové gumy udělaly jistě radost tatínkům ke Dni otců i jiným obdarovaným. Kdyby se náhodou někdo o prázdninách nudil, může si také takové pěkné záložky vyrobit. Tak krásné prázdniny, spoustu nezapomenutelných zážitků a hodně slunečných dnů vybízejících ke koupání vám přejí
Po seznámení s tvorbou Vladimíra Boudníka a motivováni ukázkou z filmu Něžný barbar vydali se žáci 9. ročníku do ulic města hledat obrazy na zdech domů. Jako nejvhodnější jsme si nakonec vybrali budovu synagogy a její popraskané a oprýskané zdi. Připraveným papírovým rámečkem vyhledávali žáci zajímavé obrazce, které vytvořily pukliny, skvrny či nepravidelnosti na omítce zdí. Pak je zaznamenali kresbou uhlem a v další hodině výtvarky jsme se pokusili o „aktivní grafiku“ – převedením kresby do grafického listu pomocí vyrývání obrazců, linií a bodů do kovové matrice a jejím otištěním.
V pátek 10.června jsme se vypravili na vycházku do okolí Ivančic. V přírodovědě jsme se učili o ekosystému les, řeka, louka, pole.., tak jsme se šli podívat na vše prakticky přímo do přírody. Lákadlem nám byl strakapoud a liška (dřevěné sochy), o kterých toho většina žáků moc nevěděla, i když jsou celkem blízko. Cestou jsme si zopakovali učivo hned několika předmětů – z ČJ vzory slov, která byla inspirována tím, co jsme cestou viděli, či koho jsme potkali – rybář, stromy…, PŘ – druhy obilí, rostlin a stromů, různé ekosystémy, Tv – pobyt v přírodě, chůze v terénu, VL – významné body v krajině, světové strany, HV – u studánky….V podstatě jsme se celou dobu učili, nebo učivo opakovali a ani jsme o tom nevěděli.
U strakapouda nás čekalo ještě jedno překvapení – studánka s kamennou žábou, kde jsme okolí trošku vyčistili podle kantáty Otvírání studánek od Bohuslava Martinů, kde se zpívá, že jen dětské ruce mohou studánce pomoci. Po malém občerstvení jsme pokračovali dále na kopec Réna k odpočívadlu U lišky, kde jsme sehráli ve skupinách scénku z části pohádky nebo bajky, kterou jsme si vybrali, povozili jsme se lišce na ocásku, vyfotili se a pokračovali jsme kolem divadla dolů do parku, kde jsme se občerstvili, abychom vydrželi už posledních pár stovek metrů do školy. Počasí nám přálo, a tak jsme se příjemně naladěni rozcházeli před školou domů, ani nám nepřišlo, že máme v nohách téměř 10km.
V přírodovědě jsme se seznámili, jaká zvířata a rostliny žijí v okolí rybníka. Ekosystém rybník byl zdrojem naší inspirace v praktických činnostech, kde jsme si jednotlivě nebo ve dvojicích vytvořili vlastní rybník z papírové misky a dalších různých „netradičních“ materiálů (drátků, provázku, brček, plastelíny, špejlí, kamínků, písku, krepového papíru, listů, korkových špuntů apod.). Práce nás velice bavila a vůbec nevadilo, že jsme tvořením strávili 3 vyučovací hodiny, každý z nás chtěl mít přece ten nejhezčí a nejoriginálnější rybník.
Živly v 8. ročníku pokračovaly v hodinách výtvarné výchovy jako práce s fotografií. Vyzbrojeni fotoaparáty či mobily vypravili jsme se do okolí Ivančic – k řece, rybníkům, na louku – a fotili jsme vodu a vzduch v různých variantách. Potom jsme fotky stáhli do počítače a v programu Zoner Photo Studio jsme fotografie upravovali – nejprve klasicky (doostření, vylepšení apod.), pak si žáci s fotografiemi trochu pohráli – upravovali barvy, vytvářeli černobílé varianty, negativy, zvýrazňovali někteřé části, jiné zase rozmazávali, deformovali… a pak také kombinovali několik takových úprav do jedné.