Archiv pro rubriku: 2018/2019

Naše setkání s dravci, 4.A

V úterý 23. dubna  k nám zavítali zástupci společnosti s názvem SEIFEROS.  Zabývají se odchovem orlů a sov.

Žáci viděli zblízka desítky zástupců ptactva – např. dřemlíka tundrového, jestřába lesního, kalouse ušatého, krahujce obecného, krkavce velkého, kulíška nejmenšího, luňáka červeného, raroha velkého, sokola loveckého, sýčka obecného, sovu pálenou, sovici sněžnou, výra velkého, supa krahujového  ad. Výčet by byl dlouhý.

Důležité je, že byly všechny informace v podání organizátorů programu podány humorně. Sokolníci dokázali děti zaujmout.

Následně si žáky vyzkoušeli. Děti dostaly možnost ukázat, zda byly pozorné, co si zapamatovaly.

Mnozí  žáci získali za odměnu barevné fotografie a možnost stát se alespoň na chvíli asistenty sokolníků v rámci programu. Výra velkého si všichni zájemci také pohladili.

Celý program včetně letových ukázek nám velmi komplikovalo počasí. Silný vítr a velké ochlazení potrápilo nejen nás, nýbrž i dravce.

Přesto jsme si naše setkání s dravci patřičně užili.

Bližší informace o dravcích, které jsme zhlédli v rámci vystoupení, naleznete pod tímto odkazem:  http://seiferos.cz/

                                                                       Za žáky 4. A Mgr. Jarmila Loudová

Cyklistický výcvik 4. A v Oslavanech

V pátek 12. dubna jsme jeli na dopravní hřiště do Oslavan. Odjezd doprovázely obavy z písemné části zkoušky a velké ochlazení. Ale nedali jsme se. Život je plný překážek a my se je musíme naučit překonávat.

Výcvik trval téměř celé dopoledne. Nejprve jsme si teorii zopakovali přímo v terénu. Počasí bylo velmi chladné, proto jsme se všichni těšili do vyhřáté učebny na zaslouženou svačinku. Zde na nás čekala také písemná zkouška. Na jejím konci byla vidina řidičského průkazu pro cyklisty. Téměř všichni jsme teorii zvládli, i když někteří jen „s odřenýma ušima“.

Nejobtížnější byla praktická část – jízda na kole. Jezdit podle dopravních předpisů, sledovat značky a semafory nebylo vůbec snadné. Na dopravním hřišti jsme se pěkně zapotili. V běžném provozu bude situace ještě mnohem horší, je to zapotřebí.

Dívky absolvovaly nejprve jízdu na kole na dopravním hřišti, chlapci plnili jízdu zručnosti. Navzájem jsme se následně vyměnili. Pár žáků bohužel praktickou zkoušku nezvládlo. Dostali šanci si pro řidičské oprávnění přijet v náhradním termínu, kdy se v rámci víkendů otvírá dopravní hřiště i široké veřejnosti.

Závěrečná zkouška dětem přiblížila, v čem se potřebují zlepšit. Motivovala je k větší obezřetnosti a respektu v dopravě.

Jsme rádi, že jsme výcvik zvládli bez úrazu. Poděkování patří všem, kteří se na akci podílejí – lektorkám dopravního výcviku i organizátorovi programu –  Ministerstvu dopravy ČR. Tyto akce mají velký význam pro ochranu zdraví nás všech.

Těšíme se na shledání na silnicích a cyklostezkách.

Za kolektiv dětí  4.A  Mgr. Jarmila Loudová

Na kole jarní přírodou, 4.A

Na kole jarní přírodou

Jakmile se oteplilo, ulice naplno ožily. Zaplnily se smějícími se dětmi. Můžeme je vidět při klasických dětských hrách a vracejí se k tradičním sportům. Jedním z nich je cyklistika.

V těsné blízkosti školy máme obchod s koly. O to více se nám denně tento druh sportu připomíná.

Ve 4. ročníku je součástí výuky jízda na kole, vyrážíme vždy na dopravní hřiště v Oslavanech. Výuka v terénu se skládá ze dvou částí – praktické jízdy i teoretické zkoušky. Abychom se lépe na náš vstup na silnici připravili, namalovali jsme si cyklisty zasazené do barevného pozadí.

V rámci hodiny jsme nezapomněli  na některá videa od BESIPU. Pro cyklisty jsou dnes k dispozici desítky preventivních krátkých filmů  – důležitou připomínkou je i základní povinná výbava. Neopomněli jsme si v rámci hodin zopakovat i základní dopravní značky, naslouchali jsme dokonce tematické hudbě. Je neuvěřitelné, kolik písní je cyklistice věnováno.

Zda se naše celkové prožitky objevily i v našich kresbách, posuďte sami.

                                                                                                          Mgr. Jarmila Loudová

MasterChef Junior ve 4. A

Každý z nás je v posledních letech ovlivněn některou ze sérií pořadů, které jsou založeny na soutěživosti a jsou vysílány na hlavních televizních kanálech. Právě kulinářská show MasterChef nás v letošním roce zasáhla o to více, že jsme zde měli mezi soutěžícími velmi úspěšného rodilého obyvatele Ivančic- Jana Vorla.

S radostí jsme na naší škole uvítali možnost zapojit se do stejnojmenné soutěže pořádané ve spolupráci ZŠ Vl. Menšíka a jídelny.

Jakmile jsme byli osloveni, předali jsme pozvánku a informace mezi děti. Osobně jsem byla zaskočena velkým zájmem ze strany dětí ve své současné třídě. O soutěži jsme se dozvěděli s týdenním předstihem. Odvážlivce neodradili ani povinnosti, které ze soutěže vyplývaly. Sami si museli připravit veškeré suroviny, promyslet si přípravu jídla. V rámci soutěže se měly prověřovat i jejich znalosti zdravého stravování, součástí dispozic soutěže byl i poznávací test. Ani tato část, jež je odlišná od televizní verze, děti přesto nezaskočila. Nezalekly se jí.

Jak vybrat jen jeden tým? Nelehký úkol.  Žáci 2. stupně mají na naší škole vaření a paní učitelky znají jejich kuchařské schopnosti z hodin vaření. Ale na 1. stupni není vaření obvyklou aktivitou. Jak jsem tuto zapeklitou věc vyřešila?

Uspořádala jsem si vlastní třídní kolo této soutěže. Technika mi umožnila děti přivítat prostřednictvím originálních hlasů odborných kuchařů z jednotlivých kol televizní soutěže. Nechyběla ani dynamická znělka tohoto pořadu.

Žáci si vytvořili vlastní tříčlenné soutěžní týmy. Společně měli jen jediný den na zvolení strategie a promyšlení, jak zaujmout všechny hodnotící žáky i učitele. Měli připravit zdravou studenou kuchyni v takové formě, aby prokázali svou kreativitu a přitom zaujali mlsné jazýčky všech svých spolužáků, pana ředitele, vyučujících i paní asistentky.

Přinesla jsem z domu zástěrky pro jednotlivé týmy v odlišných barvách, drobné květinové dekorace, ubrusy. Barvy si týmy předem vylosovaly. Z domu si vše ostatní  donesli sami žáci.

Servírovalo se z bezpečnostních důvodů zejména na ozdobných ubrouscích, plastových tácech, ale jeden z týmů si přinesl i klasické vysoké sklenice na stopce.

Každý tým svou práci prezentoval ostatním. Seznámili nás s využitými ingrediencemi a stručně s postupem přípravy. Děvčata z jednotlivých týmů se stala hosteskami a roznesla nám připravené kulinářské lahůdky přímo ke stolům. Připadali jsme si stejně jako sportovci, pro které nedávno v soutěži soutěžící vařili.

Hlasovali všichni kromě soutěžících. Nebylo to snadné. Náš červený tým měl připraven ovocný sen – směs ovoce a zakysané smetany. Místo cukru volili agávový sirup. Jídlo bylo velmi chutné. Připravená směs měla jedinou nevýhodu- neměla tak skvělou estetickou stránku. Prezentace kuchařek však byla výjimečná. Měly pro nás ozdobné lístečky s ingrediencemi dokonce v písemné podobě. Nechybělo i jeho  výtvarné zpracování s připojením přání dobré chuti.

Modrý tým si připravil kanapky s vaječnou pomazánkou a pažitkou. Doplnil je o produkty motivované zvířecími motivy ze zeleniny i ovoce. Zeleninové housenky byly vytvořeny z mozzarellových kuliček a cherry rajčátek, z ovoce udělali žáci želvičky. Jejich tělo vyrobili z kiwi, nožičky a hlavičku tvořily kuličky vinné révy. Originalita zpracování byla opravdu jedinečná.

Žlutý tým byl originální v rámci provedení. Zvolili opečenou houstičku, plněná vejce, vše na talíři dozdobili uzeninou a směsicí nakrájené zeleniny. Rovněž pastva pro oči. Bohužel podcenili množství strávníků, což neumožnilo všem porotcům posoudit celkovou chuť a vyváženost pokrmu. Opět se jednalo o skvělou práci.

Všichni chtěli zvítězit. Ale i u nás mohl vyhrát jen jeden tým. Žáci odevzdávali lístečky v barvách svých favoritů, hlasy se sečetly. Bylo dobojováno. Zvítězil tým červených. V očích ostatních se objevily i slzičky, ale snažili jsme se všechny povzbudit.

Připravila jsem všem sladkou odměnu – balíček bonbonů. Soutěžící si vyslechli slavnostní skladbu pro vítěze. Opět jsem využila odborníka na slovo vzatého – kapelu Queen . Píseň We are the champions byla v remixové verzi vzpruhou po všechny. Sama za sebe musím říci, že mě všechny děti velmi překvapily.

Na porotě- dětech- bylo vidět, jak se jim zpestření výuky líbilo. Kochaly se očima,  pohlazení do bříška následovalo vzápětí.

Všem soutěžícím jsem připravila pamětní listy, dostali písemnou pochvalu, vítězům jsem vyhotovila diplomy a zakoupila jsem jim drobné odměny- jednalo se o  věci neodmyslitelně patřící k servírování. Každý člen vítězného týmu získal hrneček a květinu, jimiž si může ozdobit stůl při servírování svých jídel.

Jak se postupujícím dětem podaří zvládnout stres přímo v soutěži v jídelně, netušíme. Není důležité, zda zvítězí. Získají nové cenné zkušenosti do života a ty jsou pro ně tou nejlepší odměnou.

Děkujeme organizátorům za uspořádání této akce. Našim žákům za reprezentaci naší školy.

Všem dětem přejeme, aby u vaření vytrvaly, nenechaly se odradit případným neúspěchem. Vítězi jsou všichni, kteří vaří s láskou, s radostí.

                                                           Mgr. Jarmila Loudová a soutěžící ze 4.A

 

 

 

Březen u Dráčků a Lvíčat

Zimy už bylo dost, tak jsme naše třídy – družiny začaly probouzet do jarní nálady. Malovali jsme sluníčka, jarní květiny, ale i velikonoční dekorace. V pátek 22. března se počasí vydařilo a mohli jsme jako každoročně vynášet Morany. Z
Letkovského mostu jsme je hodili do řeky a procházkou je doprovodili až na Malovansko.  Tam jsme se zastavili na dětském hřišti, kde jsme se pořádně unavili. Měsíc jsme uzavřeli čtením nejrůznějších básniček a hádanek na jarní téma.

K. Mattesová, P. Sýkorová

Mini abeceda peněz aneb jak se nebát světa financí, 4.A

V letošním roce jsme začali spolupracovat s Českou spořitelnou a začlenili jsme se do programu ABECEDA PENĚZ. Jeho cílem je, aby děti lépe rozuměly, jak fungují peníze, byly lépe připraveny na dospělost. Orientovat se ve světě financí je dnes nezbytností pro každého člověka. Česká spořitelna touto formou podpořila  rozvoj finanční gramotnosti žáků na našich školách. A my jsme rádi, že se můžeme také zapojit.

Žáci 4. ročníků na naší škole byli nejprve proškoleni v rámci svých tříd lektory z řad zaměstnanců banky. Bankéřky měly pro děti zajímavou prezentaci, kde jim soutěživou formou přiblížily základní pojmy ze světa financí. Žáci soutěžili ve čtyřech týmech.

Následně jsme se všichni vydali přímo do místní pobočky České spořitelny. Co všechno jsme zde zažili?

Žáci si prakticky vyzkoušeli výběr z bankomatu, prohlédli si bankovky v různých měnách. Poznávali v praxi ochranné známky na našich bankovkách. Dostali se k trezoru, kde měli pro tento den vlastní bezpečnostní schránku. V ní měli uschovanou odměnu.

Počítali bankovky a mince různých hodnot  ručně i  pomocí přístrojů. Největším zážitkem pro děti bylo, že viděly a měly v rukách 500 000 Kč v pětitisícových bankovkách.Jejich odhad, o jak velký svazek bankovek se bude jednat, vůbec neodpovídal reálu. Všichni zaměstnanci banky byli velmi milí. Dětem se věnovali naplno. Všichni jsme se odnesli jedinečné zážitky. Děkujeme.

Po návratu do školy jsme byli plni krásných dojmů. Na prožité aktivity jsme navázali. Žáci kreslili na téma: Co je banka? Měli namalovat první věc, která je napadla. Povídali jsme si o dojmech, žáci napsali stručně, co se jim v bance nejvíce líbilo. Na závěr dostali nelehkou otázku: Co byste si koupili, kdybyste se nemuseli ohlížet na peníze?

Mezi materiálními věcmi se nejčastěji objevovaly sportovní vozy, vily, zlato, luxusní oblečení, ale mnozí byli skromnější. Vystačili by si s plyšovými a živými zvířátky. Překvapující  a potěšující pro mě byla tato odpověď: Finance bych použila na vzdělání.

V projektu nyní budeme pokračovat zejména v hodinách matematiky. Čeká nás plnění řady úkolů, které s nově osvojenými vědomostmi souvisejí. V praktickém životě je budeme brzy užívat, je třeba si je dostatečně upevnit.

Po splnění všech zadaných úloh pro nás mají naše lektorky ještě závěrečnou odměnu. Samozřejmě se na ni těšíme. Největší odměnou jsou však pro nás nově získané dovednosti.

                                                                                  Mgr. Jarmila Loudová

 

 

To jsi ty, to jsem já aneb Portrét v 8. ročníku

V rámci kapitoly z dějin umění – baroka – se žáci 8. ročníku pokusili o portrét podle barokních obrazů, kdy z temných odstínů na pozadí vynořuje se podoba portrétovaného spolužáka. Malbě samozřejmě předcházela příprava – žáci byli seznámeni se základními pravidly portrétování a vytvořili si přípravnou kresbu, přes kterou potom malovali temperou definitivní verzi.
V další hodině pak každý žák tvořil svůj autoportrét, tentokrát však prostřednictvím slov – výpovědí o sobě vepsaných do obrysu své hlavy.

Karneval ve výtvarce v 6.A

Ve výtvarné výchově jsme si s žáky 6. A „uspořádali“ karneval u příležitosti masopustních oslav. Každý žák si z papíru vytvořil základ masky, buď celoobličejové nebo škrabošky, na který lepili kousky barevných papírů geometrických tvarů. Každý si tak navrhnul originální kompozici. Nakonec si všichni svou masku nasadili a vytvořili jednu masopustní (karnevalovou) skupinu.

Linie a tvar v prostoru – 8. ročník

Že linie nemusí být jen čárou na papíře, o tom se přesvědčili žáci 8. ročníku v hodině výtvarky: jejich úkolem bylo vytvořit z ruliček z novinového papíru jejich ohýbáním a proprojováním tvary – objekty a umístit je v prostoru chodeb naší školy. Museli tak pracovat i s prostorem a kompozicí, objekt v prostoru pak mohl představovat ledasco: zvláštní předměty, krystaly, módní doplňky či podivné bytosti.

Jarní květiny, 4. A

Čas neúprosně pádí. Sotva jsme se rozloučili se zimou a uvítali jaro, sluníčko začalo krásně hřát. Příroda nám předvádí svoje umění v plné kráse. Srdíčko plesá nad pohledem do předzahrádek domů.

Chodbu u třídy obměňujeme pravidelně. Záhonek plný jarních květin už nám “ kvete“ po celé délce. Kreslili jsme suchým pastelem, kombinovali jsme kresbu s malbou květináčů vodovými barvami.

Jarní dekorace nám vždy při příchodu do školy navodí dobrou náladu, a tak pracujeme s maximálním úsilím. Rádi se obklopujeme pěknými věcmi.

Květiny jsou jako živé, jen přivonět. Vykvetly nám  nejen pod rukama, ale také v našich srdcích.

Jarmila Loudová a děti ze 4. A