Archiv pro rubriku: Školní rok 2017/2018

Květen a červen u Dráčků a Lvíčat

Není to tak dlouho, co nám začal nový školní rok, byly Vánoce, Velikonoce a než jsme se nadáli je tu konec školního roku a s ním spoustu zážitků. Vyráběli jsme dárečky pro maminky, zdobili jsme naše jména, malovali a tvořili na téma: Léto a Cestování. Na „výpomoc“ jsme měli ve všech odděleních družiny praktikantku, která nám pomáhala i při MDD, kdy děti plnily nejrůznější úkoly s cílem najít poklad. V oddělení Lvíčat se “ zabydlel“ Komisař Vrťapka, s kterým jsme zahráli na detektivy a hledali tak i např. „Ukradené Korunovační klenoty“. V červnu nás navštívili žáci a učitelé ze Sládkovičova, kteří nám přivezli dárečky a dopisy. Tímto bychom se chtěli pro tento školní rok rozloučit a popřát všem krásné a slunné prázdniny. :-)

K. Mattesová, P. Sýkorová

 

 

Možnosti zátiší – výtvarka v 9. ročníku

Dlouhodobé téma „Zátiší“ zpracovávali žáci 9. ročníku téměř čtvrt roku: nejprve podle barokního typu zátiší „vanitas“ neboli marnost či život a smrt skládali žáci na lavice ve třídě svoje osobní věci doplněné o další objekty, a tvořili z nich kompozici, kterou následně vyfotografovali. S fotografiemi pak pracovali v grafickém programu na počítači a navrhovali pozvánky na výstavu.
V dalším kroku totéž zátiší zkoušeli vyjádřit monochromatickou malbou (v jedné barvě).
Nakonec jsme uspořádali „hostinu“ a usedli ke společnému stolu – inspirováni současným italským umělcem Danielem Spoerim; místo skutečných předmětů vytvořili žáci stylizované prostřené stoly z papíru a kartonu.

Krajinou, parkem, zahradou… ve výtvarce s 8. ročníkem

Od jara jsme se s žáky 8. ročníku věnovali ve výtvarné výchově krajině – nejprve po vzoru romantismu upraveným parkům s promyšlenou strukturou a romantizujícími i zábavnými prvky, potom podle impresionistů zkoušeli práci s barvou zvětšováním výřezu z obrazu a pak stejně jako oni vyrazili jsme do plenéru a zobrazovali atmosféru krajiny technikou akvarelu. Nakonec jsme navštívili školní zahradu a žáci kreslili vše, co kvetlo, potom zvětšovali, malovali a nakonec vytvořili společnou koláž na téma Rozkvetlá zahrada.
V úplném závěru se pustili do menšího experimentování s dráty, plechem a plasty, jejichž stříháním, nahříváním a ohýbáním vytvářeli fantaskní rostliny v květináči.

OLYMPIJSKÝ   BĚH – 5. ROČNÍKY

V pondělí 18. června jsme se ze školních lavic vydali centrem města na fotbalový stadion. Od 10.30 hod. nás zde čekali pracovníci SVČ Ivančice. Pod jejich záštitou jsme se zúčastnili OLYMPIJSKÉHO BĚHU.

Soutěžili vždy chlapci a dívky z jednotlivých ročníků. Ihned po příchodu dostal každý běžec své závodní číslo a připravil se ke startu.

Všichni jsme se navzájem povzbuzovali. Děti podaly maximální výkon a doběhly v pořádku do cíle.

Na stupni vítězů stanuli vždy tři nejrychlejší běžci z každé kategorie. Počasí nám přálo. Mírný větřík nás příjemně ochlazoval, o to lépe se nám běželo.

Běh byl pro žáky příjemným zpestřením dne, přispěl ke zlepšení jejich kondice.

Děkujeme organizátorům za pěkný sportovní zážitek.

                                                                                              Mgr. Jarmila Loudová

Návštěva ze Sládkovičova v 5. B

Vzájemná setkávání ZŠ a MŠ Karola Kuffnera a ZŠ T. G. Masaryka se již stalo tradicí. Dne 13. června přijelo do naší školy 32 žáků 2. stupně pod vedením 5 pedagogů.

V rámci dne se uskutečnilo i setkání žáků naší třídy (5. B)  a jejich třídní učitelky  s paní učitelkou ze Sládkovičova, s níž  jsme po celý rok realizovali online výuku. Předali jsme si dárečky a pozdravy. Byli jsme šťastní z osobního setkání. Otevřeně jsme si povídali, podělili jsme se s ní o své zážitky z průběhu školního roku a v závěru jsme paní učitelce společně zatancovali.

V našich srdcích zůstaly krásné vzpomínky a radost, kterou jsme sdíleli spolu během společně stráveného času.

                                                                                  Mgr. Jarmila Loudová

Svatební  den, 5. B

V závěru roku jsme si v rámci učiva přírodovědy povídali o významu rodiny. Vysvětlili jsme si základní pojmy, které s touto problematikou souvisejí. Každý nemá to štěstí žít v úplné rodině.

I když je dnes velmi moderní partnerský vztah bez sňatku, mnozí zůstávají věrni tradicím.

Ke svatebnímu dni patří nádherné svatební šaty pro nevěstu a kytice vázaná

z živých květin. Děti si za zvuku svatebních pochodů vytvořily vlastní návrhy šatů a svatebních kytic.  Jejich představy byly pestré.

Možná jim tento prožitek bude inspirací do budoucna pro jejich „velký den“.

                                                                                                          Mgr. Jarmila Loudová

ŘEČTÍ BOHOVÉ OŽÍVAJÍ, 5.B

Po celý rok jsme průběžně četli v rámci četby na pokračování knihu Eduarda Petišky  Staré řecké báje a pověsti. Všemi příběhy se prolínaly mystické postavy – hrdinové, bohové. Děj knihy se odehrával na pevnině v Řecku. Poznali jsme horu Olymp a moc bohů.

Úchvatné ilustrace nás motivovaly k vlastní kresbě.  Naše fantazie pracovala na plné obrátky. Jak se nám kresby podařily, posuďte sami.

                                                                                              Mgr. Jarmila Loudová

 

ROBOTI, 5. B

Přístroje, které člověku pomáhají, mají různou podobu. Ve filmech mají často lidskou podobu. Slovo robot poprvé použil český spisovatel Karel Čapek ve své divadelní hře R.U.R. Rozšířilo se do mnoha dalších jazyků.

Děti dostaly nelehký úkol. Kreslily perokresbu vlastního robota. Nejprve si promyslely účel, ke kterému by člověku sloužil. Poté se rozhodovaly, jakou podobu pro něho zvolí.

Každý robot byl originální a zcela jiného zaměření.                                                                                             Mgr. Jarmila Loudová

Ptačí svět ve výtvarné výchově

Téměř půlroční projekt v hodinách výtvarné výchovy v 6. C a v 7. B a C byl věnován ptákům a jejich životu.
Inspirování českým výtvarníkem Zdeňkem Sýkorou malovali linie letu ptáků, doplněné letícími siluetami, perokresbou vyjádřili jemnou strukturu ptačího pera. Podobu ptačího pera převáděli do dekorativního pojetí pomocí asambláže za použití kousků textilu, papíru či různých provázků a nití.
Přečetli jsme si báseň francouzského básníka Jaquese Préverta Jak namalovat podobiznu ptáka (česky i francouzsky) a shlédli krátkou animaci na téma této básně. Žáci pak zkoušeli namalovat temperami zvětšený „portrét“ ptáka podle malé fotografie z kalendáře.
V dalším kroku vymýšleli, jak by mohl vypadat ptačí domov – ptačí budka, a zakreslili jeho tvar i interiér.
Nakonec ptačí budky vytvářeli z keramické hlíny, které po vypálení umístila paní učitelka Kafková do prostor školní zahrady.

Plastické květiny, 5.B

V závěru roku jsme propojili hodiny výtvarné výchovy a praktických činností. Nejprve jsme si nakreslili květiny na velký formát papíru. Použili jsme suché pastely.

V praktických činnostech jsme pro dosažení plastického efektu květy dotvořili krepovými papíry různých barev. Rozvinuli jsme tak svoji jemnou motoriku.

I když jsme se snažili, krásu živých květin nahradit nedokážeme.

Okrasné květiny zdobí již několik měsíců záhony zahrad. Naše obrázky budou ozdobou našich domácností zejména v zimních měsících.

Jak se nám kresby povedly? Posuďte sami na fotografiích.

                                                                                  Mgr. Jarmila Loudová