Archiv pro rubriku: Praktické činnosti

Zimní věnce, 5.B

V praktických činnostech jsme si vyrobili zimní věnce z papíru. Sestavili jsme je ze zimních čepic a rukaviček. Každý si mohl vyzkoušet užívání řezačky na papír, k ozdobě si žáci razili různé ornamenty. Z jednotlivých dílků se sestavil celý věnec.

Ačkoli jsme v pátek měli více chybějících žáků, vytvořili jsme rukavic a čepic tolik, že z nich máme zimní věnce tři. Všechny jsou originální. Určitě byste si některé z nich vybrali.

Rukavice a čepice jsou velmi pestré, barevně ladí. Byly by skvělým doplňkem k zimním kabátům či bundám i v reálném životě.

                                                                                              Mgr. Jarmila Loudová

Podmořský svět, 5.B

V učivu přírodovědy a výtvarné výchovy jsme se v rámci poznávání podnebných pásů potápěli  i hluboko na dno oceánů a moří.

Většina povrchu Země je pokryta vodou oceánů. Procházejí všemi podnebnými pásy, osidlují je tisíce různorodých živých organizmů.

Pro malbu jsme si zvolili moře tropického a subtropického pásu, které je svou vysokou teplotou celoročně příznivé pro život. Rostliny a živočichové v těchto místech mívají často těla zajímavých tvarů a pestrých barev. Nejznámější jsou žraloci, medúzy, chobotnice, koráli. Korálové útesy poskytují potápěčům nádherné scenérie. Život pod hladinou byl pro nás natolik lákavý, že se nám malovalo s lehkostí.

Pod našima rukama vzniklo velké plátno. V hodinách přírodovědy a slohu jsme si o podmořských tvorech vypsali zajímavé informace. Snad je jednou uvidíme i na vlastní oči.

Posuďte sami, jak je náš podmořský svět zdařilý a krásný.

                                                                                                                                                      Mgr. Jarmila Loudová

V polární pustině , 5.B 

I světadíl Antarktida

má své velmi chladné klima.

V polární pustině

je zima stále jedině.

 Tučňáci si v hejnech hoví,

ryby z moře denně loví.

Vydejte se s námi sem,

poznat jejich rodnou zem.

 Tučňáci jsou mořští ptáci. Jejich tělo připomíná společenský oděv mužů – frak. Neumějí létat, ale jsou skvělí plavci.Na nohách mají plovací blány, jejich křídla jsou přeměněná v ploutve. Jsou to velmi zajímaví tvorové. Zatímco ve vodě se pohybují rychlostí téměř 40 kilometrů v hodině, na souši jsou velmi nemotorní. Největším druhem je tučňák císařský a patagonský. O vejce pečuje sameček. Téměř dva měsíce ho zahřívá vlastním tělem. Samice naopak zajišťuje potravu. Je obdivuhodné, že dokážou přežít v ledových pustinách.

Žijí v koloniích, a proto jsme ve výtvarné výchově malovali celou rodinku. Kombinaci malby, otisků barev a kresbu tuší jsme zdárně zvládli. Nemusíte cestovat až k pólu, abyste si tyto živočichy mohli prohlédnout. V pohodlí domova stačí prolistovat celou galerii.

Mgr. Jarmila Loudová

Žáci 6. ročníku při práci se dřevem

Žáci 6. ročníku pracovali v 1. pololetí v rámci předmětu Praktické činnosti na výrobcích ze dřeva – špalíku na broušení a hrací kostce. Při těchto již tradičních výrobcích se naučili obrábět dřevo (řezání, rašplování, pilování, broušení) a pochopili význam povrchové úpravy dřeva (moření, lakování). Někteří si vyzkoušeli také vrtání akumulátorovou vrtačkou (při vytváření malých prohlubní v hrací kostce). Fotogalerie zachycuje žáky při konkrétních pracovních úkonech na jednotlivých výrobcích.

Mgr. O. Němec

Chlapci 7. ročníku při práci se dřevem

V 7. ročníku mají možnost v rámci předmětu Praktické činnosti pracovat v dílnách již jen chlapci. V 1. pololetí vyráběli vánoční svícen. Novým pracovním úkonem (se kterým se v 6. roč. nesetkali) bylo dlabání (práce s dlátem a gumovou paličkou). Někteří také vůbec poprvé používali akumulátorovou vrtačku při vytváření otvoru na vrut pro svíčku. Fotogalerie zachycuje chlapce při konkrétních pracovních úkonech na výrobku.

Mgr. Otmar Němec

Příprava pokrmů 7. ABC

Žáci sedmých ročníků si mohou každoročně vybrat volitelný předmět, který je bude provázet sedmou třídou. 20 žákyň si v letošním roce zvolilo „přípravu pokrmů“, kde se teoreticky, ale hlavně prakticky zapojují do přípravy nejrůznějších jídel. Jejich snaha byla již od října fotograficky dokumentována a vy se můžete podívat na výsledek:)

Za poslední měsíc došlo i v samotné třídě k velkým změnám. Vyměněny byly veškeré elektrospotřebiče –  dívky dostaly k užívání 3 sporáky se sklokeramickou deskou, myčku na nádobí a také lednici. Celá třída se rozzářila díky novým modro-žlutým lavicím a židlím.

Věřím, že v takto krásném prostředí se bude vařit jedna radost:)

Mgr. Lenka Málková

 

PŘEDVÁNOČNÍ DÍLNY

Pomalu se nám blíží adventní čas a s ním i rozsvícení vánočního stromu na náměstí. Každoročně se u této slavnostní příležitosti pořádá malý adventní trh, kde školy, školky i další organizace nabízí k prodeji vlastnoručně vytvořené výrobky. Ani my jsme v pracovních činnostech nezůstali pozadu a uspořádali jsme si malou vánoční dílnu, ve které jsme z kolíčků na prádlo, korálků a drátků vykouzlili krásné vánoční ozdoby. Uvidíme, jak se budou na trhu líbit a jestli půjdou na odbyt.

Mgr. M. Kafková

 

 

Vánoce, Vánoce přicházejí,5.B

Spolu s Vánocemi přichází nádherný čas, kdy chceme druhým dělat radost. Obdarovat je, ukázat jim, že je máme rádi. Vyráběli jsme v „domácím prostředí“ – v naší malé třídě. Nebylo to lehké, protože pro někoho je souboj i manipulace s nůžkami.

Vidina hezkého dárečku pro své rodiče a blízké nás přivedla ke zdárnému konci. Tvořili jsme vánoční kouli – dekoraci tvořenou z křížal a koření, ozdobné dřevěné kolíčky, z papíru jsme připravili vánoční andělíčky, a zimní věnečky. Jistě potěší více než kupované velké dary.

Zdalipak jste i Vy vyrobili některý z dárečků pro své blízké úplně sami?

Většinou dnes dáváme přednost rychlým nákupům a zapomíná se tak na pravé hodnoty, které Vánoce ve skutečnosti představují.

Naše výrobky pro Vás mohou být inspirací. Možná si některý i vyrobíte. Můžete si je přijít zakoupit na prodejní stánek naší školy i na trhy pořádané při ROZSVĚCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU v centru města. Těšíme se na vás.

Přejeme všem poklidné Vánoce a pevné zdraví po celý nový rok.

Mgr. Jarmila Loudová a žáci 5.B

Podzimní skřítci, 5.B

Sychravé podzimní počasí se již naplno přihlásilo. Dny se krátí a sluneční paprsky nás tolik nehladí po tváři. O to více se objevují mlhy a ranní chlad.

Podzim má však i své kouzlo. Žádná jiná část roku nedokáže vykouzlit tak pestré kabátky pro listnaté stromy. Právě tvary listů se staly hlavním prvkem v naší tvorbě podzimních skřítků v praktických činnostech.

V barevných odstínech podzimu jsme z papíru vystříhali těla skřítků a jejich kloboučky. Všichni jsme vyráběli dva skřítky ve dvou odlišných velikostech. Sestavili jsme z nich pěknou podzimní dekoraci.

Nejobtížnější byly tvary tělíček z javorových listů. Děti se snažily, dokonce zvládly ozdobit kloboučky skřítků drobnými lístečky.

Za proměnou počasí a krajiny sice nestojí žádné pohádkové bytosti, přesto jsme podzimu s chutí vdechli život prostřednictvím malých postaviček. Stále jsme malí, hraví a rádi se vydáváme do pohádkového světa. Zcela přirozené pochody pak mohou získat nádech tajemna.

Naši podzimní skřítci nám budou skvělou inspirací pro tvorbu pohádkových příběhů. Brzy si je ve slohových hodinách zkusíme vytvořit.

                                                                                                           Mgr. Jarmila Loudová

 

ANTISTRESOVÝ DEŠTNÍK, 5.B

Nedávno jsme v hodinách výtvarné výchovy malovali vlastní návrhy deštníků.

Přinesla jsem dětem do hodiny starší deštník, abychom měli srovnání s reálným designem tohoto užitečného vynálezu. Nebyl zdaleka tak pěkný jako jejich návrhy, a tak jsem se rozhodla, že nám poslouží k originálnímu účelu.

Všichni žáci nakreslili drobnější obrázek, který by podle jejich mínění mohl kolemjdoucí upoutat a pozvednout jejich ne vždy veselou náladu. K obrázku děti připojily

i krátké vzkazy, jež by ostatní mohly povzbudit, rozveselit. Našly si na plátěném povrchu místečko pro svou práci, obrázek se vzkazem na povrch přilepily.

Výsledná práce mi vykouzlila úsměv na rtech, což posílilo moji víru v to, že pro dobrou náladu stačí opravdu i maličkosti. Když jsem se začetla do jejich slov, zaplavil mě pocit radosti.

Deštník již nebude sloužit jako ochrana před deštěm, nýbrž před špatnou náladou a stresem, kterého je kolem denně dost a dost. Budeme ho zajisté v mnoha situacích potřebovat.

Myslím si, že by se podobný antistresový deštník hodil do každé domácnosti.

Pokud zavítáte do naší školy se špatnou náladou, navštivte nás. Rádi vám náš antistresový deštník na chvíli zapůjčíme.

                                                                                             Mgr. Jarmila Loudová

 

Příklady vzkazů dětí: „Buď v poho!“

Se špatnou známkou musíš bojovat.

Usměj se.

Zdravíčko.

Buď rebel.

Směj se jako já.

Usmívej se a rozdávej radost.

Nenechej se ničím rozhodit.

Úsměv pomůže všem.

Kamarády buďme všem, společně vše dokážem.

Úsměv máš na rozdávání.

Nebuď smutný, buď zdravý.

Hezký den.

Mějme se rádi.

deštníky 024 deštníky 025 deštníky 028 deštníky 029 deštníky 030 deštníky 031 deštníky 032 deštníky 033 deštníky 034 deštníky 035 deštníky 036