Archiv pro rubriku: Praktické činnosti

ANTISTRESOVÝ DEŠTNÍK, 5.B

Nedávno jsme v hodinách výtvarné výchovy malovali vlastní návrhy deštníků.

Přinesla jsem dětem do hodiny starší deštník, abychom měli srovnání s reálným designem tohoto užitečného vynálezu. Nebyl zdaleka tak pěkný jako jejich návrhy, a tak jsem se rozhodla, že nám poslouží k originálnímu účelu.

Všichni žáci nakreslili drobnější obrázek, který by podle jejich mínění mohl kolemjdoucí upoutat a pozvednout jejich ne vždy veselou náladu. K obrázku děti připojily

i krátké vzkazy, jež by ostatní mohly povzbudit, rozveselit. Našly si na plátěném povrchu místečko pro svou práci, obrázek se vzkazem na povrch přilepily.

Výsledná práce mi vykouzlila úsměv na rtech, což posílilo moji víru v to, že pro dobrou náladu stačí opravdu i maličkosti. Když jsem se začetla do jejich slov, zaplavil mě pocit radosti.

Deštník již nebude sloužit jako ochrana před deštěm, nýbrž před špatnou náladou a stresem, kterého je kolem denně dost a dost. Budeme ho zajisté v mnoha situacích potřebovat.

Myslím si, že by se podobný antistresový deštník hodil do každé domácnosti.

Pokud zavítáte do naší školy se špatnou náladou, navštivte nás. Rádi vám náš antistresový deštník na chvíli zapůjčíme.

                                                                                             Mgr. Jarmila Loudová

 

Příklady vzkazů dětí: „Buď v poho!“

Se špatnou známkou musíš bojovat.

Usměj se.

Zdravíčko.

Buď rebel.

Směj se jako já.

Usmívej se a rozdávej radost.

Nenechej se ničím rozhodit.

Úsměv pomůže všem.

Kamarády buďme všem, společně vše dokážem.

Úsměv máš na rozdávání.

Nebuď smutný, buď zdravý.

Hezký den.

Mějme se rádi.

deštníky 024 deštníky 025 deštníky 028 deštníky 029 deštníky 030 deštníky 031 deštníky 032 deštníky 033 deštníky 034 deštníky 035 deštníky 036

 

PODZIMNÍ TVOŘENÍ v pěstitelských pracích

Venku začíná padat listí, školáci sbírají kaštany a my jsme se rozhodli, že si kousek podzimu přeneseme i do školy.

V rámci předmětu PĚSTITELSKÉ PRÁCE tvořila děvčata ze tříd 6. C a 7. B podzimní výzdobu. Šesťačky naaranžovaly truhlíky, které teď zdobí okna u ředitelny. Jejich podzimní věnec jsme zavěsili do vestibulu školy. Sedmačky pomocí tavné pistole vykouzlily kaštanové závěsné koule.

V přiložené fotogalerii se můžete podívat na výsledek jejich snažení.

Mgr. Milana Kafková

Mgr. M. Kafková, Mgr. L. Málková

Hrátky s přírodou, 5. B

Určitě si vzpomínáte na slova Popelky z filmu Tři oříšky pro Popelku. Přála si přivést před plesem to, co našemu rodákovi – herci Vladimíru Menšíkovi „cvrnkne cestou do nosu“.

Podobný úkol jsme zadala dětem také. Měly si přinést cokoli potkají ze živé přírody při svých cestách do školy, ze školy, při hrách a pobytu venku. Doufala jsem, že je to donutí lépe se kolem sebe rozhlížet a vnímat krásy přírody – „poklady“, které denně míjíme a mnohdy je přehlížíme.

Ti, kteří mnoho času venku netráví, museli na čerstvém vzduchu zůstat o chviličku déle. Po celý týden nám přibývaly na vyhrazeném místě desítky přírodnin. Byly to větvičky, šišky, listy, oříšky, ale i semínka a další přírodniny. Žáci si nenásilnou formou zároveň upevnili své vědomosti o živé přírodě, rozdělení přírody.

V praktických činnostech jsem dětem připravila dřevěné laťky, svázaly si je přírodním motouzem a vytvořily si tak vlastní rámeček. Do něho upletly skupinky dobrovolníků síť. Z žáků se na chvíli stali napodobitelé mistrů z pavoučí říše. Do takto připravené sítě vkládali své přírodniny. Posloužila tedy jako osnova a zároveň připravený rámeček zpevňovala.

Vznikly dva krásné podzimní obrázky. Skutečná příroda je nyní neustále s námi, máme je denně na očích. Snad přečká co nejdelší dobu v tmavém zákoutí chodby, protože ho polidšťuje a umožňuje nám vnímat, že i prosté věci kolem nás mohou mít neuvěřitelné kouzlo.

Vyrazte i vy do přírody, vnímejte její krásu, nechte se jí okouzlit stejně jako my.

Mgr. Jarmila Loudová a žáci 5. B

 

Rybníček s lekníny, 4.B

Hladina vody nás v horkých dnech dokáže příjemně ochladit. V přírodě se v okolí vod objevují specifické druhy živočichů i rostlin. V rámci souhrnného opakování jsme se v hodinách přírodovědy vrátili i do ekosystému vod.

V praktických činnostech jsme si z papíru vyrobili vlastní rybník. Hladinu jsme pokryli lekníny. Poskládali jsme si také žabku, kterou jsme k leknínům vhodně zakomponovali. Jak se nám práce podařila, je patrné z fotografií.

                                                                                               Mgr. Jarmila Loudová

 

Sluneční mozaika, 4.B

V praktických činnostech pracujeme často s papírem. Tvořili jsme z něho v posledních několika hodinách mozaiku slunce, na jehož pozadí byla jasná obloha. Většinou si děti oživily obrázek sluníčka přidáním očí, úst i nosu – vdechly mu tak lidskou tvář.

K tvorbě obrázku byla zapotřebí velká trpělivost. Žáci papír trhali na drobné kousíčky. Někteří vydrželi až do konce a měli jednotlivé dílky velmi detailně propracované. Tyto mozaiky působí samozřejmě nejlépe – téměř profesionálně. Všichni jsme se u práce pořádně zapotili. Odměnou nám byl pěkný výsledný efekt a závěrečné proměnění naší práce v užitkovou věc.

Obrázek se na závěr zalaminoval, a tak se proměnil v podložku pod hrníčky a skleničky na stůl. Udělá jistě radost našim nejbližším v domácnostech.

Letošní školní rok se pomalu chýlí ke konci a bude také pěknou vzpomínkou na slunečné dny na konci května ve 4. ročníku.

Snad bude sluníčko se stejnou intenzitou zářit a hřát po celé prázdniny. Už jsou na dosah.

                                                                                                   Mgr. Jarmila Loudová a žáci 4. B

Keramická dílna

Začátkem jara jsme s žáky 5. tříd absolvovali první blok tvořivého programu při SVČ Ivančice. Děti si vyzkoušely práci s keramickou hlínou za přítomnosti zkušené pracovnice SVČ, která jim vše srozumitelnou formou v průběhu práce vysvětlovala.

Ve druhém bloku dovezly dvě pracovnice SVČ přepálené výrobky do školy. Zde si je žáci nabarvili glazurami, které si mohli vybrat z nabídnutého vzorníku. Potom byly výrobky odvezeny opět na výpal a na závěr dovezeny zpět do školy.

Ve fotogalerii  můžete zhlédnout úžasné keramické kočky.

 

Mgr. Zdeňka Marková, Mgr. Veronika Válková

Dárečky pro maminky, 4.B

14. května oslavíme se svými maminkami DEN MATEK. Tomuto svátku patří druhá květnová neděle. V praktických činnostech jsme vyráběli dárečky pro maminky již od října. Nejdéle nám trvalo vyšívání. Někteří měli práci hotovou již před Vánocemi, jiní ještě na počátku května bojovali s prvním předkresleným obrázkem na malé ozdobné dečce. Také jsme vyráběli vázičky, skládali jsme do nich květy rudých růží a neopomněli jsme ani na přáníčko.

Ačkoli nám příprava této akce zabrala mnoho času i sil, nelitujeme jediné minuty. Je to pro naše maminky, které nám daly život. Věnují nám svou péči, ochraňují nás a vzorně se o nás starají. Děkujeme.

                                                                                 Mgr. Jarmila Loudová a žáci 4. B

 

 

Vousatí panáčci, 4. B

V praktických činnostech většinou pracujeme s papírem. Tentokrát jsme užívali i bavlnky. Jejich navazováním jsme zdobili hlavičky roztomilých staříků. Někteří měli z bavlnky pouze vousatou bradku, jiné jsme doplnili také bohatou „kšticí“. Mnozí staříci byli plešatí, což ke stáří bohužel také patří. Ačkoli jsme si zprvu mysleli, že bude práce velmi snadná, chtělo to trpělivost. Navazování bavlnek rozvinulo naši jemnou motoriku. Tvořili chlapci i děvčata. A nenechte se mýlit! Mnozí chlapci byli šikovnější a rychlejší než dívky.

Mgr. Jarmila Loudová

 

 

 

Velikonoční dílny, 4.A

V dubnu jsme si zpestřili hodiny praktických činností návštěvou velikonočních dílen v SVČ Ivančice. Zde pro nás bylo připraveno několik výrobků a velikonočních dekorací i materiál na jejich výrobu: barvený květináč s proutím a vajíčky, malý květináček se zajíčkem, beránek, kuřátko nebo zajíček z polystyrenového vajíčka, velikonoční svícínek, kočička nebo ptáček ze zavařovací sklenice, zajíček z kartonu na špejli nebo různě barvená a polepená vyfouknutá vajíčka. Každé z dětí si vybralo 1 nebo více výrobků a pustilo se do práce. Čas na ni vymezený nám utekl jako voda a co nevidět jsme se vraceli do školy s pěknými výrobky.

Mgr. Blanka Valnohová

Jarní květiny, 4. B

Čas neúprosně pádí. Sotva jsme se rozloučili se zimou a uvítali jaro, sluníčko začalo krásně hřát. Příroda nám předvádí svoje umění v plné kráse. Srdíčko plesá nad pohledem do předzahrádek domů.

Chodbu u třídy obměňujeme pravidelně. Už nám kvete po celé délce V pracovních činnostech jsme z papíru tvořili další technikou plastické květy. Jarní dekorace nám vždy při příchodu do školy navodí dobrou náladu, a tak pracujeme s maximálním úsilím. Rádi se obklopujeme pěknými věcmi.

Květiny jsou jako živé, jen přivonět. Vykvetly nám nejen pod rukama, ale také v našich srdcích.

                                                                       Jarmila Loudová a děti ze 4. B