Archiv pro rubriku: Praktické činnosti

Příprava pokrmů 7. ABC

Žáci sedmých ročníků si mohou každoročně vybrat volitelný předmět, který je bude provázet sedmou třídou. 20 žákyň si v letošním roce zvolilo „přípravu pokrmů“, kde se teoreticky, ale hlavně prakticky zapojují do přípravy nejrůznějších jídel. Jejich snaha byla již od října fotograficky dokumentována a vy se můžete podívat na výsledek:)

Za poslední měsíc došlo i v samotné třídě k velkým změnám. Vyměněny byly veškeré elektrospotřebiče –  dívky dostaly k užívání 3 sporáky se sklokeramickou deskou, myčku na nádobí a také lednici. Celá třída se rozzářila díky novým modro-žlutým lavicím a židlím.

Věřím, že v takto krásném prostředí se bude vařit jedna radost:)

Mgr. Lenka Málková

 

PŘEDVÁNOČNÍ DÍLNY

Pomalu se nám blíží adventní čas a s ním i rozsvícení vánočního stromu na náměstí. Každoročně se u této slavnostní příležitosti pořádá malý adventní trh, kde školy, školky i další organizace nabízí k prodeji vlastnoručně vytvořené výrobky. Ani my jsme v pracovních činnostech nezůstali pozadu a uspořádali jsme si malou vánoční dílnu, ve které jsme z kolíčků na prádlo, korálků a drátků vykouzlili krásné vánoční ozdoby. Uvidíme, jak se budou na trhu líbit a jestli půjdou na odbyt.

Mgr. M. Kafková

 

 

Vánoce, Vánoce přicházejí,5.B

Spolu s Vánocemi přichází nádherný čas, kdy chceme druhým dělat radost. Obdarovat je, ukázat jim, že je máme rádi. Vyráběli jsme v „domácím prostředí“ – v naší malé třídě. Nebylo to lehké, protože pro někoho je souboj i manipulace s nůžkami.

Vidina hezkého dárečku pro své rodiče a blízké nás přivedla ke zdárnému konci. Tvořili jsme vánoční kouli – dekoraci tvořenou z křížal a koření, ozdobné dřevěné kolíčky, z papíru jsme připravili vánoční andělíčky, a zimní věnečky. Jistě potěší více než kupované velké dary.

Zdalipak jste i Vy vyrobili některý z dárečků pro své blízké úplně sami?

Většinou dnes dáváme přednost rychlým nákupům a zapomíná se tak na pravé hodnoty, které Vánoce ve skutečnosti představují.

Naše výrobky pro Vás mohou být inspirací. Možná si některý i vyrobíte. Můžete si je přijít zakoupit na prodejní stánek naší školy i na trhy pořádané při ROZSVĚCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU v centru města. Těšíme se na vás.

Přejeme všem poklidné Vánoce a pevné zdraví po celý nový rok.

Mgr. Jarmila Loudová a žáci 5.B

Podzimní skřítci, 5.B

Sychravé podzimní počasí se již naplno přihlásilo. Dny se krátí a sluneční paprsky nás tolik nehladí po tváři. O to více se objevují mlhy a ranní chlad.

Podzim má však i své kouzlo. Žádná jiná část roku nedokáže vykouzlit tak pestré kabátky pro listnaté stromy. Právě tvary listů se staly hlavním prvkem v naší tvorbě podzimních skřítků v praktických činnostech.

V barevných odstínech podzimu jsme z papíru vystříhali těla skřítků a jejich kloboučky. Všichni jsme vyráběli dva skřítky ve dvou odlišných velikostech. Sestavili jsme z nich pěknou podzimní dekoraci.

Nejobtížnější byly tvary tělíček z javorových listů. Děti se snažily, dokonce zvládly ozdobit kloboučky skřítků drobnými lístečky.

Za proměnou počasí a krajiny sice nestojí žádné pohádkové bytosti, přesto jsme podzimu s chutí vdechli život prostřednictvím malých postaviček. Stále jsme malí, hraví a rádi se vydáváme do pohádkového světa. Zcela přirozené pochody pak mohou získat nádech tajemna.

Naši podzimní skřítci nám budou skvělou inspirací pro tvorbu pohádkových příběhů. Brzy si je ve slohových hodinách zkusíme vytvořit.

                                                                                                           Mgr. Jarmila Loudová

 

ANTISTRESOVÝ DEŠTNÍK, 5.B

Nedávno jsme v hodinách výtvarné výchovy malovali vlastní návrhy deštníků.

Přinesla jsem dětem do hodiny starší deštník, abychom měli srovnání s reálným designem tohoto užitečného vynálezu. Nebyl zdaleka tak pěkný jako jejich návrhy, a tak jsem se rozhodla, že nám poslouží k originálnímu účelu.

Všichni žáci nakreslili drobnější obrázek, který by podle jejich mínění mohl kolemjdoucí upoutat a pozvednout jejich ne vždy veselou náladu. K obrázku děti připojily

i krátké vzkazy, jež by ostatní mohly povzbudit, rozveselit. Našly si na plátěném povrchu místečko pro svou práci, obrázek se vzkazem na povrch přilepily.

Výsledná práce mi vykouzlila úsměv na rtech, což posílilo moji víru v to, že pro dobrou náladu stačí opravdu i maličkosti. Když jsem se začetla do jejich slov, zaplavil mě pocit radosti.

Deštník již nebude sloužit jako ochrana před deštěm, nýbrž před špatnou náladou a stresem, kterého je kolem denně dost a dost. Budeme ho zajisté v mnoha situacích potřebovat.

Myslím si, že by se podobný antistresový deštník hodil do každé domácnosti.

Pokud zavítáte do naší školy se špatnou náladou, navštivte nás. Rádi vám náš antistresový deštník na chvíli zapůjčíme.

                                                                                             Mgr. Jarmila Loudová

 

Příklady vzkazů dětí: „Buď v poho!“

Se špatnou známkou musíš bojovat.

Usměj se.

Zdravíčko.

Buď rebel.

Směj se jako já.

Usmívej se a rozdávej radost.

Nenechej se ničím rozhodit.

Úsměv pomůže všem.

Kamarády buďme všem, společně vše dokážem.

Úsměv máš na rozdávání.

Nebuď smutný, buď zdravý.

Hezký den.

Mějme se rádi.

deštníky 024 deštníky 025 deštníky 028 deštníky 029 deštníky 030 deštníky 031 deštníky 032 deštníky 033 deštníky 034 deštníky 035 deštníky 036

 

PODZIMNÍ TVOŘENÍ v pěstitelských pracích

Venku začíná padat listí, školáci sbírají kaštany a my jsme se rozhodli, že si kousek podzimu přeneseme i do školy.

V rámci předmětu PĚSTITELSKÉ PRÁCE tvořila děvčata ze tříd 6. C a 7. B podzimní výzdobu. Šesťačky naaranžovaly truhlíky, které teď zdobí okna u ředitelny. Jejich podzimní věnec jsme zavěsili do vestibulu školy. Sedmačky pomocí tavné pistole vykouzlily kaštanové závěsné koule.

V přiložené fotogalerii se můžete podívat na výsledek jejich snažení.

Mgr. Milana Kafková

Mgr. M. Kafková, Mgr. L. Málková

Hrátky s přírodou, 5. B

Určitě si vzpomínáte na slova Popelky z filmu Tři oříšky pro Popelku. Přála si přivést před plesem to, co našemu rodákovi – herci Vladimíru Menšíkovi „cvrnkne cestou do nosu“.

Podobný úkol jsme zadala dětem také. Měly si přinést cokoli potkají ze živé přírody při svých cestách do školy, ze školy, při hrách a pobytu venku. Doufala jsem, že je to donutí lépe se kolem sebe rozhlížet a vnímat krásy přírody – „poklady“, které denně míjíme a mnohdy je přehlížíme.

Ti, kteří mnoho času venku netráví, museli na čerstvém vzduchu zůstat o chviličku déle. Po celý týden nám přibývaly na vyhrazeném místě desítky přírodnin. Byly to větvičky, šišky, listy, oříšky, ale i semínka a další přírodniny. Žáci si nenásilnou formou zároveň upevnili své vědomosti o živé přírodě, rozdělení přírody.

V praktických činnostech jsem dětem připravila dřevěné laťky, svázaly si je přírodním motouzem a vytvořily si tak vlastní rámeček. Do něho upletly skupinky dobrovolníků síť. Z žáků se na chvíli stali napodobitelé mistrů z pavoučí říše. Do takto připravené sítě vkládali své přírodniny. Posloužila tedy jako osnova a zároveň připravený rámeček zpevňovala.

Vznikly dva krásné podzimní obrázky. Skutečná příroda je nyní neustále s námi, máme je denně na očích. Snad přečká co nejdelší dobu v tmavém zákoutí chodby, protože ho polidšťuje a umožňuje nám vnímat, že i prosté věci kolem nás mohou mít neuvěřitelné kouzlo.

Vyrazte i vy do přírody, vnímejte její krásu, nechte se jí okouzlit stejně jako my.

Mgr. Jarmila Loudová a žáci 5. B

 

Rybníček s lekníny, 4.B

Hladina vody nás v horkých dnech dokáže příjemně ochladit. V přírodě se v okolí vod objevují specifické druhy živočichů i rostlin. V rámci souhrnného opakování jsme se v hodinách přírodovědy vrátili i do ekosystému vod.

V praktických činnostech jsme si z papíru vyrobili vlastní rybník. Hladinu jsme pokryli lekníny. Poskládali jsme si také žabku, kterou jsme k leknínům vhodně zakomponovali. Jak se nám práce podařila, je patrné z fotografií.

                                                                                               Mgr. Jarmila Loudová

 

Sluneční mozaika, 4.B

V praktických činnostech pracujeme často s papírem. Tvořili jsme z něho v posledních několika hodinách mozaiku slunce, na jehož pozadí byla jasná obloha. Většinou si děti oživily obrázek sluníčka přidáním očí, úst i nosu – vdechly mu tak lidskou tvář.

K tvorbě obrázku byla zapotřebí velká trpělivost. Žáci papír trhali na drobné kousíčky. Někteří vydrželi až do konce a měli jednotlivé dílky velmi detailně propracované. Tyto mozaiky působí samozřejmě nejlépe – téměř profesionálně. Všichni jsme se u práce pořádně zapotili. Odměnou nám byl pěkný výsledný efekt a závěrečné proměnění naší práce v užitkovou věc.

Obrázek se na závěr zalaminoval, a tak se proměnil v podložku pod hrníčky a skleničky na stůl. Udělá jistě radost našim nejbližším v domácnostech.

Letošní školní rok se pomalu chýlí ke konci a bude také pěknou vzpomínkou na slunečné dny na konci května ve 4. ročníku.

Snad bude sluníčko se stejnou intenzitou zářit a hřát po celé prázdniny. Už jsou na dosah.

                                                                                                   Mgr. Jarmila Loudová a žáci 4. B

Keramická dílna

Začátkem jara jsme s žáky 5. tříd absolvovali první blok tvořivého programu při SVČ Ivančice. Děti si vyzkoušely práci s keramickou hlínou za přítomnosti zkušené pracovnice SVČ, která jim vše srozumitelnou formou v průběhu práce vysvětlovala.

Ve druhém bloku dovezly dvě pracovnice SVČ přepálené výrobky do školy. Zde si je žáci nabarvili glazurami, které si mohli vybrat z nabídnutého vzorníku. Potom byly výrobky odvezeny opět na výpal a na závěr dovezeny zpět do školy.

Ve fotogalerii  můžete zhlédnout úžasné keramické kočky.

 

Mgr. Zdeňka Marková, Mgr. Veronika Válková