Archiv autora: Otmar Němec

Duben u Dráčků a Lvíčat

Na začátku měsíce jsme s dětmi vyráběli dárečky pro naše budoucí prvňáčky k zápisu.
Tento měsíc je také měsícem bezpečnosti, a tak jsme si zopakovali pravidla silničního provozu, dopravní značky a na toto téma jsme i tvořili. Zakončili jsme “ dopravku“  závodem koloběžek, na který jsme se těšili. Dubnové dny jsme vyplňovali nejrůznějšími jarními dekoracemi a uzavřeli jsme ho tradičním pálením “ Čarodějnic“ spojeným s opékáním voňavých a šťavnatých špekáčků. Tento den se opravdu vydařil, odcházeli jsme domů napapaní a voňaví od kouře.

Pancake making fun

S dětmi v 5A jsme si z hodiny angličtiny udělali vařící hodinu angličtiny. Usmažili jsme si palačinky a výborně na nich pochutnali a celé to vaření úžasně užili. Ale od začátku. Miniprojekt Pancake Fun, který trval přibližně 4 vyučovací hodiny, nese prvky zážitkové pedagogiky a zároveň jde o hodinu CLIL, což je integrovaná výuka jazyka a nějakého dalšího předmětu. Naučili jsme se básničku od slavné viktoriánské básnířky Christiny Rossetti, díky receptu naučili anglická slova, která běžně můžeme najít v anglických kuchařkách, spočítali poměr ingrediencí pro celou třídu, pomocí zdvořilých anglických frází nakoupili potřebné ingredience a mnoho dalšího. Tato hodina tedy nese mimo dovednosti z angličtiny, také prvky matematiky, literatury a praktické výuky vaření a stolování.

Mgr. Ivana Sugar

Březen u Dráčků a Lvíčat

Protože letošní Velikonoce byly poměrně brzy, věnovali jsme celý měsíc nejenom jaru, ale i velikonočním svátkům. Vytvořili jsme si tak spoustu dekorací, které jsme si odnesli domů. Konečně jsme se dočkali i konce zimy. S tou jsme se rozloučili vycházkou k řece, kde jsme házeli Morénu do vody.

Únor u Dráčků a Lvíčat

Poslední zimní měsíc byl velice krátký díky jarním prázdninám. I přesto jsme zhotovili balíček plný dárečků a dopisů pro naše kamarády ze Sládkovičova. Nezapomněli jsme také vyrábět přáníčka na Den svatého Valentýna pro naše blízké. Dále byl pro nás premiérou „Španělský den“, který připravila jídelna. Povídali jsme si o Španělsku a zapojili se do soutěže o nejlépe vyzdobenou třídu španělskými motivy. V oddělení Lvíčat jsme se naučili několik španělských slovíček a vytvořili si Česko –  španělské pexeso, malovali jsme vlajky, skládali vějíře, hoši si udělali fotbalovou nástěnku, poslouchali jsme španělské písně. Obě družiny jsme nazdobili barvami Španělska. Měsíc jsme zakončili loučením se zimou.

Foto: K. Mattesová

Leden u Dráčků a Lvíčat

Návrat z vánočních prázdnin, které opět byly na blátě, nás přinutil si zimu vytvořit alespoň z papíru. A podařilo se! Pouze dva dny v lednu jsme se doslova vyřádili na sněhu a postavili sněhuláka. Po těchto dvou  dnech se vše roztálo….stačili jsme si však udělat pár snímků se sněhem….:-)  Dále jsme malovali a vyráběli vločky, sněhuláky a vše, co by zimu opět přivolalo. .. 19. ledna nás čekala každoroční Pyžamová party, na které jsme předvedli svá pyžamka, zahráli si spoustu her, zatancovali a bříška naplnili nejrůznějšími pamlsky, které jsme si donesli. Protože nás tento měsíc čekal Den otevřených dveří, nazdobili jsme si družiny a ukázali, jak jsme šikovní. Sami jste se mohli o tom přesvědčit, pokud jste nás navštívili v sobotu 27. ledna.

Žáci 6. ročníku při práci se dřevem

Žáci 6. ročníku pracovali v 1. pololetí v rámci předmětu Praktické činnosti na výrobcích ze dřeva – špalíku na broušení a hrací kostce. Při těchto již tradičních výrobcích se naučili obrábět dřevo (řezání, rašplování, pilování, broušení) a pochopili význam povrchové úpravy dřeva (moření, lakování). Někteří si vyzkoušeli také vrtání akumulátorovou vrtačkou (při vytváření malých prohlubní v hrací kostce). Fotogalerie zachycuje žáky při konkrétních pracovních úkonech na jednotlivých výrobcích.

Mgr. O. Němec

Chlapci 7. ročníku při práci se dřevem

V 7. ročníku mají možnost v rámci předmětu Praktické činnosti pracovat v dílnách již jen chlapci. V 1. pololetí vyráběli vánoční svícen. Novým pracovním úkonem (se kterým se v 6. roč. nesetkali) bylo dlabání (práce s dlátem a gumovou paličkou). Někteří také vůbec poprvé používali akumulátorovou vrtačku při vytváření otvoru na vrut pro svíčku. Fotogalerie zachycuje chlapce při konkrétních pracovních úkonech na výrobku.

Mgr. Otmar Němec