Archiv autora: Otmar Němec

Říjen u Dráčků a Lvíčat

Letošní podzim je neobvykle slunný a teplý. Přesto naše téma bylo věnováno podzimu a podzimní přírodě. Pracovali jsme s přírodninami, vyráběli dráčky, vyšívali a „ukládali“ přírodu ke spánku. Na konci října jsme oslovili Halloween výzdobou družiny a dobrovolnými kostýmy. Naše činnost není zaměřená pouze na vyrábění. Hrajeme i spoustu různých her a soutěží. Tak na shledanou v měsíci listopadu.

Foto: K. Mattesová, P. Sýkorová

Září u Dráčků a Lvíčat

Začátek školního roku je vždy náročný. Nové děti, s nimi spjaté nové prostředí a nová pravidla. I pro ty starší a zapomnětlivé, jsme museli zopakovat pravidla školní družiny i jídelny a jak se chovat k ostatním. Hráli jsme různé seznamovací hry a začali vyrábět podzimní dekorace.

Foto: K. Mattesová, P. Sýkorová

Květen a červen u Dráčků a Lvíčat

Není to tak dlouho, co nám začal nový školní rok, byly Vánoce, Velikonoce a než jsme se nadáli je tu konec školního roku a s ním spoustu zážitků. Vyráběli jsme dárečky pro maminky, zdobili jsme naše jména, malovali a tvořili na téma: Léto a Cestování. Na „výpomoc“ jsme měli ve všech odděleních družiny praktikantku, která nám pomáhala i při MDD, kdy děti plnily nejrůznější úkoly s cílem najít poklad. V oddělení Lvíčat se “ zabydlel“ Komisař Vrťapka, s kterým jsme zahráli na detektivy a hledali tak i např. „Ukradené Korunovační klenoty“. V červnu nás navštívili žáci a učitelé ze Sládkovičova, kteří nám přivezli dárečky a dopisy. Tímto bychom se chtěli pro tento školní rok rozloučit a popřát všem krásné a slunné prázdniny. :-)

Duben u Dráčků a Lvíčat

Na začátku měsíce jsme s dětmi vyráběli dárečky pro naše budoucí prvňáčky k zápisu.
Tento měsíc je také měsícem bezpečnosti, a tak jsme si zopakovali pravidla silničního provozu, dopravní značky a na toto téma jsme i tvořili. Zakončili jsme “ dopravku“  závodem koloběžek, na který jsme se těšili. Dubnové dny jsme vyplňovali nejrůznějšími jarními dekoracemi a uzavřeli jsme ho tradičním pálením “ Čarodějnic“ spojeným s opékáním voňavých a šťavnatých špekáčků. Tento den se opravdu vydařil, odcházeli jsme domů napapaní a voňaví od kouře.

Pancake making fun

S dětmi v 5A jsme si z hodiny angličtiny udělali vařící hodinu angličtiny. Usmažili jsme si palačinky a výborně na nich pochutnali a celé to vaření úžasně užili. Ale od začátku. Miniprojekt Pancake Fun, který trval přibližně 4 vyučovací hodiny, nese prvky zážitkové pedagogiky a zároveň jde o hodinu CLIL, což je integrovaná výuka jazyka a nějakého dalšího předmětu. Naučili jsme se básničku od slavné viktoriánské básnířky Christiny Rossetti, díky receptu naučili anglická slova, která běžně můžeme najít v anglických kuchařkách, spočítali poměr ingrediencí pro celou třídu, pomocí zdvořilých anglických frází nakoupili potřebné ingredience a mnoho dalšího. Tato hodina tedy nese mimo dovednosti z angličtiny, také prvky matematiky, literatury a praktické výuky vaření a stolování.

Mgr. Ivana Sugar

Březen u Dráčků a Lvíčat

Protože letošní Velikonoce byly poměrně brzy, věnovali jsme celý měsíc nejenom jaru, ale i velikonočním svátkům. Vytvořili jsme si tak spoustu dekorací, které jsme si odnesli domů. Konečně jsme se dočkali i konce zimy. S tou jsme se rozloučili vycházkou k řece, kde jsme házeli Morénu do vody.

Únor u Dráčků a Lvíčat

Poslední zimní měsíc byl velice krátký díky jarním prázdninám. I přesto jsme zhotovili balíček plný dárečků a dopisů pro naše kamarády ze Sládkovičova. Nezapomněli jsme také vyrábět přáníčka na Den svatého Valentýna pro naše blízké. Dále byl pro nás premiérou „Španělský den“, který připravila jídelna. Povídali jsme si o Španělsku a zapojili se do soutěže o nejlépe vyzdobenou třídu španělskými motivy. V oddělení Lvíčat jsme se naučili několik španělských slovíček a vytvořili si Česko –  španělské pexeso, malovali jsme vlajky, skládali vějíře, hoši si udělali fotbalovou nástěnku, poslouchali jsme španělské písně. Obě družiny jsme nazdobili barvami Španělska. Měsíc jsme zakončili loučením se zimou.

Foto: K. Mattesová

Leden u Dráčků a Lvíčat

Návrat z vánočních prázdnin, které opět byly na blátě, nás přinutil si zimu vytvořit alespoň z papíru. A podařilo se! Pouze dva dny v lednu jsme se doslova vyřádili na sněhu a postavili sněhuláka. Po těchto dvou  dnech se vše roztálo….stačili jsme si však udělat pár snímků se sněhem….:-)  Dále jsme malovali a vyráběli vločky, sněhuláky a vše, co by zimu opět přivolalo. .. 19. ledna nás čekala každoroční Pyžamová party, na které jsme předvedli svá pyžamka, zahráli si spoustu her, zatancovali a bříška naplnili nejrůznějšími pamlsky, které jsme si donesli. Protože nás tento měsíc čekal Den otevřených dveří, nazdobili jsme si družiny a ukázali, jak jsme šikovní. Sami jste se mohli o tom přesvědčit, pokud jste nás navštívili v sobotu 27. ledna.