Klíč k podzimu, 3. B

Klíč k podzimu

Podzim je plný jedinečné atmosféry a mnoha odstínů barev. Sluneční paprsky nás v jeho první půli během dne hladí po tvářích. Rána jsou chladná, třeseme se zimou, a tak oblékáme zimní bundy. Většina lidí nemá podzim v oblibě, protože střídá slunečné počasí, se kterým se těžce loučíme.

Příchod podzimu s sebou nese mnoho proměn. V přírodě se barví listy, houstne srst živočichům, stěhovaví ptáci se houfují a odlétají za teplem. Ostatní živočichové se připravují na příchod zimy a dělají si dostatečné zásoby.

Sklízíme poslední zbytky úrody, vrcholí přípravy na příchod podzimu a zimy.

Tematice podzimu se věnujeme ve všech hodinách. V tělesné výchově jsme poslední teplé chvilky trávili na venkovních hřištích nácvikem atletických disciplín, v prvouce jsme opakovali vše, co jsme se o podzimu a proměnách přírody naučili od 1. ročníku.

Ve čtení jsme četli desítky prozaických textů i poezie s podzimní tematikou, ve slohu jsme rýmovali a vytvořili jsme si vlastní básně. Nebylo jednoduché přejít od rýmu k veršům a smysluplně je propojit.Pracovali jsme ve dvojicích, ale skládala i celá třída. Naše společná báseň posloužila jako motivace k malbě ve výtvarné výchově.

Symbolický klíč k podzimu jsme malovali do podkladu zapuštěných barev tuší ve výtvarné výchově. Navíc jsme si vytvořili i plastické podzimní listy. Zkrátka u nás už je podzim v plném proudu. Pronikl dokonce i do psaní, kde v podzimním čase užíváme k uvolnění prstíků vlastní speciální básničku.

Přivítejte ho s námi.Koloběh roku nelze zastavit, musíme se mu přizpůsobit.

Tvorba dětí:

Kolektivní práce třídy :

Léto už je pryč,

podzim převzal klíč.

Na polích to pěkně fouká,

holá už je každá louka.

Krátké veršíky:

Listí vzduchem poletuje,

podzim svůj příchod oznamuje. ( žáci 3. B)

Padá listí červené,

hnědé, žluté, zelené. ( Jana Jakobová, Helena Vaňurová)

Naše hodná babička

sklízí sladká jablíčka. ( Štěpán Novák, Jakub Klimeš)

Už je podzim, padá listí.

pod nohama krásně šustí. (Kryštof Leskour)

Podzim fouká, listí šustí,

zima už se do nás pustí. ( Leona Adamová)

Jabloň