Pohádková šachovnice, 4. A

Kdopak  se rád čertí?

Mají rádi špínu prach,

budí v lidech strach.

Pokud jste tipovali, že jsou to čerti, máte pravdu. Zlo v pohádkách doprovázely čarodějnice nebo čertovská stvoření. Děti znají desítky pohádek, kde vystupují, ale už se dnes těchto postav nebojí tolik jako dříve.

O čertech existuje mnoho ustálených rčení. V hodině čtení jsme si přečetli z čítanky netradiční romskou pohádku s názvem Čertí plácek.

Čertovská stvoření vždy přitahovala fantazii lidí. My jsme si pekelníky vyzdobili chodbu. Doprovázely je postavy Mikulášů.

Ve výtvarné výchově jsme si z jejich postaviček utvořili šachovnicová pole. Kreslili jsme tuší. Kresba tuší byla velmi náročná, ale práce se většině dětí podařila.Z jednotlivých výkresů vznikla pohádková šachovnice.

Za odměnu za vynaložené úsilí jsme si v krátké filmové ukázce připomněli také současnou nejoblíbenější českou pohádku ANDĚL PÁNĚ.

Teď už se jen těšíme na oslavu příchodu Mikuláše, kdy bude čertíků a andílků naše město plné. Jakmile se objeví mezi námi, víme, že jsme zase o krůček blíže Vánocům.

Za kolektiv žáků 4.A Mgr. Jarmila Loudová