Něco z Alenky

Žáci 6. ročníku se prostřednictvím Alenky podívali ve výtvarné výchově do říše divů – inspirovali jsme se přitom fantastickým světem režiséra a výtvarníka Tima Burtona, jehož film Alenka v říši divů, natočený podle známé knižní předlohy Lewise Carrola, jsme shlédli a prohlédli jsme si také jeho přípravné skici ke scénáři.

Děti začaly nejprve jednoduchou ilustrací (návrhem filmového plakátku) příběhu o Alence a dalších hrdinech, jako např. Srdcová královna, Kloboučník, Králík, Tlachapoud či kočka Šklíba. Na motivy kočky Šklíby, která se zhmotňovala z kouře, vytvářely děti  asambláže ze suchého listí, které po napadání na papír připomínaly pohádkovou – tajemnou bytost: tvary z listí pak dokreslovaly rudkou.

V další fázi objevování pohádkového příběhu vyráběli žáci podle postav z příběhu jednoduché plošné loutky za použití zbytků textilu, vlny či plechu a drátů. Pro loutky pak vymysleli krátkou scénku a  sepsali stručný scénář s jednotlivými replikami a rozepsanými rolemi.

Vyvrcholením celé práce pak byly loutkové skeče, z nichž vznikla krátká videa. Videa jsou ke shlédnutí zde:

Videa