Chryzantémy – květy podzimu, 4. A

K celoročnímu koloběhu školního roku patří vystřihování a kreslení květin. Podzimní měsíce jsou spjaty s květy, které u nás kvetou často až do zimy. Používají se do věnců, mají mnoho různých tvarů a odstínů. Jsou to chryzantémy.

Lidově se označují jako listopadky či dušičky. Původem pocházejí z daleké Číny a Japonska. Chryzantéma dokonce zdobí japonskou královskou pečeť, je tradičním symbolem císařského rodu.

Tyto podzimní květy jsou nejpoužívanější rostlinou k dušičkové výzdobě hrobů. Žákům jsem je přiblížila poutavou prezentací, kde fotografie květů chryzantém podbarvovala hudba z jejich domoviny.

Děti se opravdu snažily. Práce to nebyla jednoduchá. Kombinovalo se více kresebných nástrojů – PROGRESSO, suché pastely a tuš.

V Ivančicích se každoročně konaly VÝSTAVY CHRYZANTÉM, které jsme se žáky navštěvovali. S ohledem na současnou epidemiologickou situaci jsme ve větší izolaci, krásu těchto květin jsme si alespoň touto cestou přenesli do prostor školy.

Těšíme se, až budeme moci obdivovat pestrost vazeb chryzantém na výstavě v příštích letech.

Mgr. Jarmila Loudová